SKU VSIR11W120D
Brand logo
20m Infrared Illuminator (120°)
SKU VSIR11W120D
This product is Coming Soon. Please contact us for more information.
Product features:
• 6 x Standard 850nm wavelength infrared LEDs
• 20m infrared distance
• Wide 120° beam angle
• IP66 rated weather resistance for outdoor use
*Power supply not included
Links and Downloads
Specifications
Beam Angle
120°
Day / Night
Auto switch
Dimensions (WxDxH)
181x72x131mm
Ingress Protection
IP66
IR Distance
20m
LED Type
6pc high power IR LED
Operating Environment
-30° ~ 50°C
Power Consumption
11W
Power Input
12VDC
Wavelength
850nm
Weight
1.2kg
Warranty (Years)
3
Shipping Weight and Dimensions
Includes product packaging
Width
220 mm
Height
100 mm
Depth
180 mm